
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 23.7 mm |
| Width | 8.2 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Height | 8.2 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 23.7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 4.14 mm |
| Current Rating | 9.5 A |
| Max Current Rating | 9.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Number of Circuits | 1 |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 1 |
| Connector Type | Pin |
| Wire/Cable Gauge | 30 AWG |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Ramp |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
| Housing Color | Natural |
| Panel Thickness | 1.9812 mm |
| Contact Gender | Female |
| VDE Tested | Yes |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Contact Retention | Without |
Stock: 10990
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26930
Ext.Price$0.26930
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26930 | $0.26930 |
| 10 | $0.19493 | $1.94930 |
| 25 | $0.17868 | $4.46700 |
| 50 | $0.17347 | $8.67350 |
| 100 | $0.16842 | $16.84200 |
| 300 | $0.15844 | $47.53200 |
| 500 | $0.14905 | $74.52500 |
| 1000 | $0.14021 | $140.21000 |
